Forma zawarcia umowy przedwstępnej może być dowolna, a więc nie trzeba sporządzać aktu notarialnego. Przy czym forma, w jakiej podpiszemy umowę, będzie miała wpływ na przysługujące uprawnienia. Oznacza to, że jeżeli umowa przedwstępna spełnia wymagania umowy sprzedaży nieruchomości i została zawarta w formie aktu notarialnego, można dochodzić zawarcia umowy sprzedaży wbrew woli sprzedającego. W przypadku zawarcia umowy w zwykłej formie pisemnej nie będziemy mogli „zmusić” właściciela do sprzedaży nieruchomości.
Elementy konieczne
Na treść umowy przedwstępnej powinny składać się istotne elementy umowy przyrzeczonej, czyli sprzedaży nieruchomości. Oznacza to, że umowa przedwstępna powinna zawierać:
- oznaczenie stron umowy, czyli dane sprzedawcy i kupującego,
- oznaczenie nieruchomości,
- cenę sprzedaży.
Elementy dodatkowe
Umowa przedwstępna może zawierać również inne elementy, które są istotne dla stron transakcji, ale nie są konieczne z punktu ważności umowy przedwstępnej np.
- wysokość zadatku/zaliczki,
- sposobu przygotowanie nieruchomości do wydania,
- określenie zasad przystąpienia do aktu notarialnego,
- sposób rozliczenia kosztów transakcji,
- termin zawarcia umowy przyrzeczonej (przystąpienia do aktu). W tym wypadku warto pamiętać, że jeżeli termin zawarcia umowy przyrzeczonej nie został określony i w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony przez uprawnioną stronę, to nie można żądać zawarcia umowy przyrzeczonej (umowy sprzedaży).