Zdarza się tak, że cena towaru z metki/etykiety różni się od tej zeskanowanej z kodu kreskowego. Najczęściej w takich sytuacjach godzimy się na zapłatę wyższej ceny. Motywowane jest to dyskomfortem, gdyż nie chcemy wydłużać kolejki albo po prostu nie wiemy, jakie prawa nam przysługują. W OPISANEJ SYTUACJI MOŻEMY JEDNAK DOMAGAĆ SIĘ SPRZEDAŻY ZA NIŻSZĄ CENĘ.
Przepisy chronią konsumenta
Żądanie sprzedaży za niższą cenę ma oparcie w przepisach. Zgodnie z art. 543 kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oznacza to z kolei, że jeśli przyjmiemy tę ofertę, dochodzi do zawarcia umowy (art. 70). Przyjęcie oferty w zasadzie odbywa się przez przyjście z produktem do kasy.
Cena w widocznym miejscu. Wątpliwości na korzyść konsumenta
Warto pamiętać, że cenę uwidacznia się w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów: na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru, którego dotyczy. W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług).
Odmowa przez sprzedawcę
Sprzedawca, który w sposób niewłaściwy określa lub umieszcza ceny naraża się na kary nałożone przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej lub przez Prezesa UOKiK. Z kolei kupującemu przysługuje roszczenie o sprzedaż po cenie niższej lub o zwrot nadpłaconej kwoty. Warto wówczas udokumentować różnicę w cenie. Praktyka jednak pokazuje, że sprzedawcy godzą się na sprzedaż produktu po cenie z metki/etykiety, nawet jeśli jest dużo niższa, w obawie przed karami oraz w trosce o wizerunek firmy.