Poślizgnięcie na oblodzonej nawierzchni może być przyczyną poważnych urazów. Zdarza się, że odpowiedzialność za upadek ponosi zarządca drogi, który w sposób NIEWŁAŚCIWY UTRZYMUJE NAWIERZCHNIĘ. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych utrzymanie drogi polega m.in. na odśnieżaniu i zwalczaniu śliskości zimowej (art. 4 pkt 20). Obowiązki w zakresie utrzymania chodników dotyczą również właścicieli prywatnych nieruchomości, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Jak się zachować po upadku? Ustalenie odpowiedzialności
Tego rodzaju sprawy często są źle przygotowane i trudno udowodnić, że do wypadku w ogóle doszło, a tym bardziej co było jego przyczyną. Dlatego warto:
- spisać dane świadków,
- zrobić zdjęcia nawierzchni,
- wezwać pogotowie ratunkowe lub/i policję (straż miejską),
- udokumentować pogodę z dnia wypadku i kilku dni przed np. z serwisów stron pogodowych,
- rozejrzeć się/zapytać znajomych czy w okolicy jest monitoring i postarać się uzyskać nagrania,
- opisać na kartce przebieg zdarzeń, by nic nie umknęło.
Jeżeli nie jesteś w stanie sam wykonać ww. czynności, poproś kogoś o pomoc.
Powyższe wyliczenie to jedynie przykłady. Chodzi o to, aby udokumentować jak najdokładniej uchybienia po stronie zarządcy. Trudno będzie po kilku tygodniach, miesiącach, a czasem nawet latach wykazać, że konkretnego dnia chodnik lub droga były niewłaściwie utrzymane.
Dalsze kroki. Dokumentacja skutków wypadku
Kolejne działania powinny skupiać się na dokumentowaniu szkód i doznanych krzywd. Proces ten w zasadzie rozpoczyna się bezpośrednio po upadku. Warto więc przykładowo:
- zrobić zdjęcia urazów/uszkodzonych przedmiotów (ubrania, telefon),
- zebrać rachunki potwierdzające koszty związane z leczeniem,
- spisać dane świadków, którzy potwierdzą m.in. nasze cierpienia, zmianę stylu życia, doznane trudności,
- uzyskać dokumentację wskazującą na skutki wypadku i jego wpływ na nasze życie (np. dokumentację medyczną).
Odpowiedzialność
Kolejnym krokiem powinno być ustalenie, kto odpowiada za utrzymanie porządku drogi. Warto zwrócić się do urzędu gminy z takim pytaniem. Co do zasady w zależności od kategorii drogi jest to Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (droga krajowa), zarząd województwa (droga wojewódzka), zarząd powiatu (droga powiatowa), wójt/burmistrz/prezydent miasta (droga gminna). Może pojawić także się odpowiedzialność innych podmiotów np. właściciela prywatnej posesji, który nie odśnieżył należycie chodnika.
Zgłoszenie roszczenia
Po ustaleniu odpowiedzialnego podmiotu należy skierować do niego zgłoszenie roszczenia. Trzeba szczegółowo opisać okoliczności wypadku i jego skutki. Najlepiej załączyć zgromadzoną dokumentację, aby prezentowane stanowisko nie było gołosłowne. Następnie należy poczekać cierpliwie na decyzję. Oczywiście treść samego pisma warto przeanalizować i przedyskutować, gdyż może mieć duże znaczenie dla powodzenia sprawy. Po otrzymaniu decyzji można rozważyć drogę sądową.
Nie każdy upadek spowodowany jest winą zarządcy
Na koniec warto podkreślić, że nie za każdy upadek odpowiada zarządca. Przy ocenie sytuacji warto zachować zdrowy rozsądek. Trudno oczekiwać idealnie odśnieżonego chodnika lub drogi np. przy kilkudniowych, intensywnych opadach śniegu.