Czy można wyrabiać bimber na własne potrzeby? Czy babcia legalnie przyrządza nalewkę? Czy można zgodnie z prawem samodzielnie uwarzyć piwo? Odpowiedź poniżej.
Bimber, wódka
Zgodnie z ustawą alkohol etylowy to płyn alkoholowy uzyskany w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej produktów rolniczych albo płyn alkoholowy uzyskany w sposób syntetyczny.
Co do zasady, aby móc wyrabiać produktu z alkoholu etylowego trzeba PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ i spełnić warunki opisane w ustawie o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Prowadzenie takiej działalności bez odpowiednich zezwoleń może grozić karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do trzech lat. Do tego sąd może orzec przepadek dokonanych wyrobów i sprzętów, choćby nie były własnością sprawcy.
W tej kwestii Sąd Najwyższy zajął jednoznaczne stanowisko wskazując, że SPRZECZNE Z USTAWĄ BĘDZIE WYRABIANIE ALKOHOLU ETYLOWEGO NA WŁASNY UŻYTEK (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30.11.2004 r. I KZP 23/04).
Wobec tego wyrabianie, oczyszczanie, skażanie lub odwadnianie alkoholu etylowego dla celów osobistych, bez odpowiednich zezwoleń, jest nielegalne, w tym produkcja bimbru.
Wino, miód pitny, cydr
Inaczej, jednak ma się sytuacja opisana w ustawie o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Mimo, że ustawa reguluje zasady i organizację rynku wina, to zgodnie z art. 1 ust. 2 przepisów ustawy nie stosuje się do wyrobów winiarskich wyrobionych domowym sposobem na użytek własny i nieprzeznaczonych do wprowadzenia do obrotu.
Oznacza to, że domowa produkcja wina, nalewki na winie, miodu pitnego, cydru, perry, sake jest legalna, o ile zostaną wyprodukowane domowym sposobem, na użytek własny, bez wprowadzania do obrotu.
Piwo
Popularny „browarek” nie doczekał się ustawy regulacyjnej. Jednak biorąc pod uwagę system prawa polskiego uznać należy, że warzenie piwa domowym sposobem jest dozwolone. Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym (art. 47 ust. 1 pkt 3) dopuszczalna jest legalna produkcja między innymi piwa, o ile zostało wytworzone domowym sposobem przez osobę fizyczną na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży (chodzi tu również o darowizny).
Nalewki na bazie alkoholu etylowego
W domowych warunkach możemy wyrabiać nalewki na bazie alkoholu etylowego, o ile legalnie kupiliśmy alkohol z zapłaconą akcyzą. Wynika to z art. 47 ust. 1 pkt. 1) ustawy o podatku akcyzowym. Niedopuszczalna jest bowiem produkcja alkoholu etylowego w domowych warunkach. Co więcej zgodnie z ustawą o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (art. 1 ust. 2) przepisów ustawy nie stosuje się do napojów spirytusowych wytworzonych domowym sposobem, na własny użytek i nieprzeznaczonych do obrotu.
Oznacza to, że produkcja w domowych warunkach nalewki na bazie alkoholu etylowego jest dozwolona, o ile spełniamy wyżej opisane warunki.
Reasumując
Domowa destylacja alkoholu etylowego jest nielegalna, nawet jeśli w obiegowej opinii spotykamy stanowisko, że na własny użytek jest dozwolona. Inaczej sytuacja ma się z innymi wyrobami, o ile będą wytwarzane przez osobę fizyczną (z wyłączeniem osób prawnych), domowym sposobem, na własny użytek i nieprzeznaczone do obrotu.
Artykuł zawiera skróty myślowe i uproszczenia. Pozwala przybliżyć przedstawiany temat. Proszę nie traktuj go jako porady prawnej. W konkretnych okolicznościach ocena prawna może być inna.